Naționala masculină a României a încheiat parcursul la Campionatul Mondial de la Busan printre primele șaisprezece echipeale lumii. Tricolorii au fost învinși în optimi, de China, campioana olimpică și mondială en titre.
Capăt de drum, pentru buzoienii Ovidiu Ionescu și Eduard Ionescu, la Campionatul Mondial din Coreea de Sud. România a pierdut în fața Chinei, campioana mondială a ultimelor 10 ediții. Asiaticii s-au impus cu 3 la 0, după o partidă în care echipa tricoloră nu a reușit să-și adjudece nici măcar un set. Din păcate, România a ratat șansa unei trageri la sorți favorabile, după ce s-a clasat a doua în grupa preliminară, după Portugalia.
În grupă, tricolorii au pierdut primul meci cu Portugalia, 0 la 3, însă s-au caificat în șaisprezecimi după trei victorii consecutive, cu Egipt, Thailanda și Iran. În prima rundă eliminatorie au dispus clar de Anglia, 3 la 0.
Primele opt naționale clasate la Campionatul Mondial, adică cele care s-au calificat în sferturile de finală, se clasifică și la Jocurile Olimpice de la Paris. Acesta era, de altfel, marele obiectiv autoimpus de delegația tricoloră, pentru acest mondial coreean.