Un nou rezultat bun pentru performera tenisului buzoian, Alexia Tatu. Adolescenta a jucat finala Argeș Cup, fiind nevoita însă să se recunoască învinsă în finală.
Alexia Tatu continuă șirul performanțelor excelente în sezonul 2022. După trofeul obținut la Wimbledon, buzoianca a avut doar 48 de ore de repaus, în calendarul ei figurând, Argeș Cup, competiție de circuit european.
Parcursul până în finală a fost usor, Alexia a castigatcâștige toate meciurile, fără să cedeze niciun set. Adolescenta din Buzău s-a impus pe rând, cu Gabriela Păun – 6-2, 6-3, Iulia Moromete 6-2, 6-2, Ana Ioana Varsa 6-3, 6-4 și Andrada Komarov 7-5, 6-3.
Ultimul act al turneului de la Curtea de Argeș l-a disputat în compania Dianei Simionescu, favorita numărul 3 a competiției. Din păcate, Alexia a cedat, 3-6, 3-6. Nici suprafața, turneul jucându-se pe zgură, nu a ajuntat-o pe Tatu, ea venind direct de la Wimbledon, acolo unde partidele se dispută pe iarbă.
Aproximativ 80 de jucători au concurat la cea de-a VIII-a ediție a Argeș Cup, turneu la care a asistat și legenda sportului alb din România, Ion Țiriac
Este a șaisprezecea finală jucată anul acesta de Alexia Tatu, performanță unică în tenisul european.


