Cine se întreabă de unde ştiu eu ce ştiu, trebuie să afle că mi-am mutat de mult timp sediul în capul celor ce distrug, de un sfert de secol, zi de zi, România. Prin urmare, eu sunt în creierul lor. Acolo mă culc, acolo mă scol. Dar fac ceea ce fac pentru că nu vreau să mor şi să mă îngrop acolo, în mocirla creierului lor malefic, plin de coţcării, înecat în puroiul generator al dezastrului românesc. Le cunosc mecanismele, le ştiu macchiaverlâcurile şi cum li se învârt, în tărtăcuţele lor bolnave de cleptomanie, rotiţele tuturor hoţiilor, ingineriilor şi nemerniciilor celor mai scelerate.
Aţi văzut cu toţii ce urmăreau, prin agresiva lor publicitate, megaescrocii din spatele Gold Corporation. Acum, aceeaşi propagandă parşivă ne bagă pe gât perpetuarea raptului petrolier de către aventurierii din spatele megaescrocheriei OMW-Petrom. Oră de oră, li se prezintă românilor drept o mare reuşită „investiţia străină de succes” care drenează rezervele noastre de petrol şi gaze către conturile mafiei tranpartinice şi transnaţionale.
Ni se spune, fără să le crape pingeaua obrazului, ce avantajoasă este deposedarea României de resursele naturale de către o firmă dintr-o ţară fără nici un fel de tradiţie în extragerea şi rafinarea ţiţeiului.
Vreau să le spun, celor ce mai pot să gândească cu capul lor, că bombardamentul mediatic asiduu pregăteşte o nouă lovitură antiromânească. La finele acestui an, peste două luni, expiră dementul contract cu OMW, iar şacalii economiei de junglă, dedulciţii la vânzarea aurului negru, cu care ne-a binecuvântat un Dumnezeu prea darnic cu un neam credul, tolerant şi risipitor, vor să ne convingă să prelungim nebuneasca tranzacţie pe încă 10-20 de ani, până la epuizarea resurselor. De aceea îşi tot bagă sfecla mongoloidă în ecran teribilistul raliurilor de stânga-dreapta, anesteziindu-ne preventiv nervul naţional cu perfida sintagmă:”mărim redevenţele…” Adică, staţi cumunţi la locurili voastre că nu mai cerem 4%, ci 6% pentru noi şi doar 94% pentru austrieci. Astfel, îi păcălim şi totul va fi în favoarea noastră!… Aţi văzut în reclame ce minunată e ţara care şi-a dat zăcămintele pe mâna străinilor. Ne iese prosperitatea pe nas.
Ascultă puţin acilişa, tov Pontea, stop joc! Petrolul înapoi la patria mamă. Destul cu jaful. Gata. Înapoi şi toată banca de date a cercetării româneşti în domeniul petrolului. Nu ne spui dumneata că vrei să devenim idipidenţi energetic? Păi, cum? Dându-le iar petrolul şi gazele la străini, ca după aceea să acceptăm otrăvirea apelor şi ghiorlănirea solului cu gazele de şist? Vezi mai bine de Oltchim, de CFR Marfă şi de aplicarea Hotărârii Tribunalului Alba, rămasă definitivă şi irevocabilă încă din 2010, prin care s-a dispus dizolvarea RMGC. Şi mai terminaţi odată cu bagabonţelile că s-a făcut târziu şi s-ar putea să ne lase nervii când vă aşteptaţi mai puţin.


