„Ziua Inginerului Român”, marcată la Buzău. Eveniment de înaltă ținută, în amfiteatrul Colegiului „Mihai Eminescu”

„Ziua Inginerului Român”, marcată la Buzău. Eveniment de înaltă ținută, în amfiteatrul Colegiului „Mihai Eminescu”

Amfiteatrul Colegiului Național „Mihai Eminescu” din Buzău a fost, joi seară, gazda ediției 2025 a „Zilei Inginerului Român”. Festivitatea a fost organizată de Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Buzău, cu sprijinul Primăriei Municipiului Buzău.

Evenimentul a debutat cu vernisajul unei expoziții de pictură a clubului „Art Dream”, coordonat de ing. Nicoleta Ungureanu, după care președintele A.G.I.R. Buzău a susținut un discurs de deschidere în care a anunțat, printre altele, că instituția pe care o conduce va acorda sprijin pentru înființarea unui club de robotică la Colegiul Național „Mihai Eminescu”.

În continuare, au fost acordate premii și distincții naționale și locale unor personalități și organizații care s-au remarcat prin inovație, implicare și excelență în domeniul tehnic.

În acest an, Premiul special A.G.I.R. a fost atribuit unei echipe de elevi de la Liceul Tehnologic „Alexandru Ioan Cuza” din Buzău, pentru un proiect tehnic premiat la o importantă compeiție națională de profil.

De asemenea, Trofeul A.G.I.R. 2025 a fost acordat autorilor volumului „Kaizen în administratia publică”, între care inginerii Constantin Toma și Simona Săvulescu, primarul Buzăului, respectiv directoarea Companiei de Apă Buzău.

În cadrul ceremoniei, i-a fost acordată o distincție aniversară și redacției Campus TV, pentru implicare și promovare a activităților din sfera ingineriei și tehnologiei, organizate în fiecare an de A.G.I.R. – Sucursala Buzău.

Evenimentul s-a încheiat cu un moment muzical emoționant, susținut de Camerata „Petru Ghenghea”, formația de muzică de cameră a Orchestrei Inginerilor, sub bagheta maestrului Andrei Iliescu.

„Ziua Inginerului Român”, sărbătorită pe 14 septembrie încă din anul 2000, reprezintă data inaugurării Podului de la Cernavodă, obiectiv național strategic proiectat și construit de celebrul inginer Anghel Saligny, unul dintre profesorii de renume ai Universității Politehnice din București.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și