Victorie la pas, cu Poli Iași. FC Buzău s-a impus cu 4 la 1

Victorie la pas, cu Poli Iași. FC Buzău s-a impus cu 4 la 1

Fotbaliștii de la FC Buzău au trecut repede peste remiza nedorită cu CSM Focșani, din weekend. Azi, trupa lui Cristi Pustai s-a impus clar, 4 la 1, într-un penultim amical, cu Poli Iași. Sâmbătă urmează ultimul test al iernii, cu Oțelul Galați.

Buzoienii au fost primii care au deschis ostilitățile, Cristi Pustai trimițând de altfel, în teren, o formulă destul de ofensivă. Tabela a fosr deblocată relativ repede, în minutul 6, după un corner. Cristi Ciobanu a reluat cu capul în bară centrarea, mingea a ajuns la Ekollo iar vârful camerunez a îndeplinit o simplă formalitate, impingând mingea în poarta lui Axinte. Golul a fost îndelung contestat de delegația ieșeană, antrenorul Costel Enache luând în calcul la un moment dat chiar retragerea jucătorilor de pe teren. În cele din urmă, spiritele s-au calmat iar antrenorul născut la Piatra Neamț a luat loc în tribună, după ce a fost eliminat de centralul Adrian Frățilă.

Până la pauză, niciuna dintre combatante n-a reușit să mai puncteze, în ciuda câtorva situații de gol clare, pentru ambele tabere. În repriza secundă, Iașiul a egalat  prin Kwadio Christ (Kuadio Craist). Fundașul dreapta al oaspeților a reușit o execuție de generic, trimițând un șut-centrare în vinclul colțului porții apărate de Relu Stoian.

Buzăul  a continuat să domine, a atacat cu cei doi stoperi la centru, fiind prinsă în două rânduri pe contraatac. Din fericire, raidurile ieșenilor nu s-au soldat cu gol, gol pe care l-a înscris, în cele din urmă, FC Buzău. Un demi-vole de la 16 metri al lui Ciobanu  l-a prins pe picior greșit pe Axinte, șutul parabil ajungând fericit în colțul lung al goalkeeperului de la Poli.

După cel de-al doilea gol, Buzăul controlat partida în totalitate, diferența fiind făcută și de banca mult mai valoroasă a formației din Crâng. Cu mulți tineri trimiși în teren de Costel Enache, Poli a părut mai degrabă un sparring-partner, reușitele oaspeților până la final de meci fiind de-a dreptul sporadice. FC Buzău a majorat scorul prin Alin Manea, extrema trimițând imparabil la vinclu, din 8 metri, după ce fusese servit ca la carte de Chică Roșă

Ultimul gol, cel de-al patrulea a Buzăului, a fost poate cel mai frumos al partidei și a purtat semnătura lui Dorin Burlacu. Tânărul venit de la Râmnicu-Sărat și-a depășit în viteză adversarul direct și a șutat imparabil cu dreptul, în plasa laterală a nefericitului Axinte.

FC Buzăumai are de disputat un singur amical, înaintea minireturului ligii secunde. Sâmbătă, elevii lui Cristi Pustai vor joca împotrva celor de la Oțelul Galați.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și