Azi, 10 mai, de Ziua Regalității, Buzăul a primit vizita delegației Casei Regale sosită cu Trenul Regal care a pornit într-o călătorie simbolică, având ca destinație doar patru orașe, respectiv Ploiești, Buzău, Brăila și Galați. La Buzău delagația a fost întâmpinată de peste 200 de persoane, printre care și autoritățile locale.
Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, Alteța Sa Regală Principele Radu, împreună cu Alteța Sa Regală Principesa Sofia au ajuns la ora 13.31 în Gara Buzău, cu Trenul Regal, care a plecat din Gara Regală Băneasa, la ora 11.00. La Buzău, delagația regală a fost întâmpinată cu pâine și sare iar autoritățile locale le-au oferit doamnelor buchete de bujori, preferații Majestății Sale Margareta.

După coborârea din tren, Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, Alteța Sa Regală Principele Radu, împreună cu Alteța Sa Regală Principesa Sofia au făcut câțiva pași în afara gării însoțiți de primarul Constantin Toma.

La revenirea pe peronul gării, membrii delegației regale au vorbit cu oamenii și au primit flori, după care au urgat din nou în trenul regal.Trenul Regal este cea mai veche asemenea garnitură aflată în funcțiune din întreaga lume.

Acesta a fost dat în folosință Familiei Regale în anul 1928 și a fost gândit ca un mijloc de transport pentru Regele Ferdinand Întregitorul și Regina Maria, în vizitele pe teritoriul României Mari. Din 2012, acesta a redevenit un mijloc de conectare între comunitățile locale și Familia Regală. (Mirela Copariu)


