S-au dus vremurile în care la cabinele telefonice din oraş trebuia să stai la rând.
Telefonia mobilă le-a transformat în obiecte de decor, fără nicio utilitate. Majoritatea cabinelor nici nu mai au telefoane, numărul utilizatorilor s-a redus drastic, iar în ultimul timp nici cartelele nu se mai găsesc.
Buzoienii sunt deranjaţi de cabinele care ocupă inutil spaţiul public şi încurcă pietonii. Nu le mai găsesc utilitatea şi se întreabă de ce autorităţile nu le-au îndepărtat până acum.
Sunt şi buzoieni de părere că astfel de cabine nu ar trebui îndepărtate de pe domeniul public, din nostalgie faţă de vremurile trecute.
Dacă cei mai în vârstă şi le amintesc dar nu le mai găsesc utilitatea, noua generaţie ar avea probabil probleme în ale folosi.
În Marea Britanie, Germania, Cehia, Ucraina, Rusia şi chiar în Statele Unite, cabinele telefonice şi-au recâştigat gloria de altădată, imediat după ce s-au transformat în mini-biblioteci. Acestea se găsesc în staţiile de autobuz, tramvai şi metrou. În aşteptarea mijlocului de transport, călătorii pot citi o carte pe care apoi o returnează. În România, până acum, nu s-a gândit nimeni cum să fie reinventate cabinele telefonice.



