Membrii sindicatului buzoian Sanitas au pichetat astazi Prefectura. Acţiunea a facut parte dintr-un program naţional al sindicatelor din sănătate, care s-a desfăşurat după un orar prestabilit. Între orele 11 şi 14, toate prefecturile din ţară au fost pichetate sau au primit listele de revendicări ale sindicalistilor.
O delegaţie formata din cadre sanitare care fac parte din sindicatul buzoian Sanitas s-a prezentat astăzi la Instituţia Prefectului, pentru a depune o lista cu revendicari.
Astfel de acţiuni s-au desfăşurat astăzi în toată ţara. Reprezentanţii sindicatelor din sănătate au pichetat toate prefecturile din ţară si si-au prezentat listele de revendicări.
La rândul lor, reprezentantii prefecturilor le vor comunica guvernantilor cerintele sindicalistilor.
Listele cu revendicări au mai fost trimise şi la Ministerul Sănătăţii, ţinând cont de specificul acestora, dar şi la Ministerul de Finanţe, care va trebui să hotărască câte dintre acestea pot fi rezolvate.
Mâine, la Comisia de dialog social a judeţului vor participa şi reprezentanţii
Cartel Alfa, CNSRL Frăţia, Patronatului National Român dar şi sindicalişti de la Consiliul Judeţean ori de la Garda Naţională de Mediu.
(Corneliu Floriceanu)


