Reprezentanţii Consiliului Judeţean au anunţat că vor consulta cetăţenii cu privire la destinaţia ce îi va fi oferită terenului pe care încă se mai află vechea maternitate. S-au început procedurile de demolare, iar pe teren nu va fi ridicată o sală de sport destinată persoanelor cu dizabilităţi, aşa cum se discutase iniţial, ci se va cere părerea buzoienilor înainte de a se lua o decizie.
Autorităţile judeţene au anunţat astăzi că au început procedurile de demolare a clădirii vechii maternităţi, iar pe terenul rămas liber nu se va ridica, aşa cum se discutase iniţial o sală de sport destinată persoanelor cu dizabilităţi.
Preşedintele CJ Petre Eamnoil Neagu a anunţat că, înainte de a lua o decizie finală cu privire la terenul pe care a fost construită vechea maternitate, vor fi consultaţi cetăţenii şi se va ţine cont de opţiunile lor.
În ultima perioadă au tot fost vehiculate variante de destinaţii pentru terenul fostei maternităţi dar niciuna nu s-a concretizat. Reprezentanţii Consiliului Judeţean au anunţat că aşteaptă sugestii din partea buzoienilor cu privire la acest aspect. (Mirela Copariu)


