Raportul Primarului. Despre transportul în comun și mobilitate urbană

Raportul Primarului. Despre transportul în comun și mobilitate urbană

Cel mai recent raport al primarului Constantin Toma către buzoieni se referă la modernizarea transportului în comun și creșterea mobilității urbane. Este vorba despre proiecte aflate deja în derulare, dar și despre altele, care vor demara anul viitor. Unul dintre proiectele importante este centrul intermodal de transport ”park and ride”, care va fi construit la intrarea în oraș dinspre Ploiești.

Îmbunătățirea transportului în comun și creșterea mobilității urbane în Municipiul Buzău fac parte din prioritățile Primăriei și pentru anul 2022.

Până acum, pentru astfel de proiecte au fost atrase peste 50 milioane de euro, majoritatea din fonduri europene.

Noile adăposturi amplasate în stațiile de autobuz sunt de mai multe dimensiuni, în funcție de numărul de trasee pe care le deservesc, dar și de numărul de călători care le folosesc.

Cea mai mare și mai aglomerată stație de autobuz din oraș este cea de pe strada Ostrovului, la biserica Sfinții Îngeri, unde a fost amplasat un adăpost de 6 metri.

Toate cele 81 de adăposturi care fac parte din proiect au fost deja montate și vor fi dotate cu camere video de supraveghere, iar 30 dintre cele mai importante, vor beneficia și de panouri digitale de informare.

La intrarea în oraș de pe Calea Eroilor, pe locul actualului poligon auto, va fi construită o stație intermodală de transport, cu sistem ”park and ride”, unde vor putea fi parcate autovehiculele personale și, apoi, va fi folosit transportul în comun.

Proprietarii de automobile electrice nu vor fi uitați nici ei.

Pentru aceștia  vor fi amplasate 12 stații de încărcare electrice în diferite zone ale orașului, iar numărul lor ar putea crește, dacă vor fi solicitări în acest sens și dacă numărul de autovehicule electrice va justifica această măsură.

Așadar, odată cu implementarea proiectelor de mobilitate urbană și de transport în comun, orașul Buzău va trece la un alt nivel de civilizație și va fi mult mai puțin poluat.

Un comentariu la: “Raportul Primarului. Despre transportul în comun și mobilitate urbană

  1. ,,,,am o familie numeroasă in Poșta Câlnău , ne ar ajuta transportul in comun ,,,,,,,,vă mai gândiți și la noi ?

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și