Şi în acest an, la biserica „Sfântul Sava” şi la Catedrala Arhiepiscopală se vor aduna sute de credincioşi care, după săvârşirea slujbelor, vor porni în procesiune la apa Buzăului.
Mâine este Boboteaza, ziua în care se serbează botezul Mântuitorului Iisus Hristos în apa Iordanului.
Între 10.45 şi 11.00, la aghiasmatarul din curtea catedralei arhiepiscopale se va oficia slujba de sfinţire a apei, Aghiasma Mare.
După săvârşirea slujbei, credincioşii se vor adăuga procesiunii pornite de la biserica „Sfântul Sava” şi se vor îndrepta către podul Mărăcineni.
Aici, va avea loc loc tradiţionala aruncare a crucii de lemn în apele reci ale râului Buzău.


