POFTIŢI SĂ VEDEŢI BUFNIŢE!

POFTIŢI SĂ VEDEŢI BUFNIŢE!

COLONIE DE BUFNIŢE, ÎN CURTEA INSPECTORATULUI SILVIC

bufnitaBuzoienii care doresc să vadă ziua ori noaptea o bufniţă sau chiar mai multe o pot face aproape de centrul oraşului, în brazii din curtea Inspectoratului Silvic situat în zona Casei Casatoriilor. Brazii respectivi sunt de mai mulţi ani, gazda perfectă, pentru o întreagă colonie de bufniţe, păsări ce pot fi zărite destul de rar şi cu atat mai mult într-un oraş. Nu le deranjează nici zgomotul din jur, nici trecătorii care se opresc pentru a le admira. Locuitorii din preajmă s-au obişnuit cu prezenţa lor, ba chiar au ajuns să le îndrăgească.

Bufniţa şi-a atras un renume negativ din cauza sunetului lugubru, asemănător cu un vaiet prevestitor de rele. Dar ea este foarte folositoare pentru că vânează într-un an aproximativ zece mii de şoareci. Prin înmulţire rozătoarele ar consuma cantităţi mari de hrană şi ar duce la răspândirea multor boli.

Trecătorilor prin zonă li se pare ciudat că păsările au ales un loc din oraş pentru sălaş. Neobişnuit este şi numărul mare al bufniţelor aciuate aici.  

Bufniţa este singura pasăre care are ochii situaţi pe partea anterioara a capului. Spre deosebire de cei ai oamenilor, aceştia sunt ficşi. Din această cauză bufniţa are un gât foarte flexibil, pe care îl poate întoarce în toate părţile.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și