Joaca unei fetiţe din Buzău se putea transforma într-o tragedie. Fără să realizeze pericolul la care se expune, micuţa s-a căţărat până în vârful unui copac din vecinătatea casei, realizând abia apoi că nu mai poate coborî. Pentru salvarea fetiţei, au fost chemaţi pompierii.
Fetiţa a fost observată de o vecină care a sunat alarmată la 112, realizând că temerara de ocazie este în mare pericol. La faţa locului s-a deplasat un echipaj dotat cu o scară de salvare.Unul dintre pompieri a urcat până aproape de vârful arborelui şi a reuşit s-o coboare pe micuţă, în siguranţă, la sol
Din fericire, intervenţia pompierilor a fost una promptă iar fetiţa a scăpat doar cu o sperietură. Imediat după ce a fost coborâtă din copac, a fost evaluată medical de un echipaj al Ambulanţei şi s-a constatat că nu a suferit niciun fel de leziuni. (Andrei Solomon)


