Atât pe adresa Primăriei Buzău, cât şi pe adresa Campus TV au sosit mai multe solicitări din parte buzoienilor care locuiesc la blocurile de pe strada Bistriţei. Printre altele, oamenii cer asfaltarea străzii şi trotuarelor, curăţenie în jurul blocurilor şi locuri de parcare. În replică, reprezentanţii Primăriei susţin că s-a făcut tot ce s-a putut în această zonă şi chiar invită cetăţenii să se implice şi personal în anumite lucruri care ţin de proprietatea lor.
Buzoienii care locuiesc în blocurile de pe strada Bistriţei au mai multe nemulţumiri cu privire la calitatea străzii şi a trotuarelor, a curăţeniei şi a accesului. Toate aceste aspecte au fost verificate, iar răspunsul conducerii Primăriei nu a întârziat să apară. Viceprimarul Bârlă susţine chiar că locatarii ar putea să se implice personal în rezolvarea anumitor probleme.
Despre restul proiectelor începute în mandatul de primar interimar, Fănică Bârlă promite că se vor finaliza.
Zona Bistriţei este una dintre cele mai tranzitate din municipiul Buzău. Asta din cauza numărului mare de şcoli aflate în zonă, dar şi a faptului că Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă îşi are sediul aici.
(Mirela Copariu)



