LUNI, FĂRĂ LECŢII, TEME ŞI GHIOZDANE. ELEVII SĂRBĂTORESC ZIUA EDUCAŢIEI

LUNI, FĂRĂ LECŢII, TEME ŞI GHIOZDANE. ELEVII SĂRBĂTORESC ZIUA EDUCAŢIEI

Şcolile şi inspectoratele şcolare vor sărbători, în data de 5 octombrie 2015, Ziua Internaţională a Educaţiei, prin manifestari specifice, organizate în timpul programului de lucru.

ziua educatieiCu alte cuvinte, elevii vor merge la şcoală dar va fi o zi fără teme, fără extemporale sau ascultarea lecţiilor.

Special pentru această ocazie, chiar dacă de obicei muzeul judeţean este închis lunea, în data de 5 octombrie va avea porţile larg deschise şi chiar îi invită pe elevi să viziteze expoziţia Aurul şi Argintul Antic al României.

În 1994, UNESCO a inaugurat prima Zi Mondială a Educatorilor, pentru a marca semnarea, în 1966, a recomandării făcute de UNESCO şi Organizaţia Internaţională a Muncii privind condiţiile de muncă ale personalului didactic. Această zi se sărbătoreşte în data de 5 octombrie în peste 200 de ţări.

(Mirela Copariu)

 

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și