Sute de nereguli au fost descoperite, timp de o săptămână, printre transportatorii de mărfuri şi persoane, verificaţi de poliţiştii buzoieni. În cadrul campaniei “Truck & Bus”, au fost constatate inclusiv abateri care au condus la imobilizarea unor autovehicule. Câţiva şoferi au fost prinşi la volan sub influenţa băuturilor alcoolice.
Timp de o săptămână, în fiecare zi, au fost organizate acţiuni de către toate efectivele Poliţiei Rutiere. La razii, peste 500 de autovehicule au fost oprite în trafic, în majoritate fiind de transport marfă. Unii şoferi au fost suprinşi conducând sub influenţa băuturilor alcoolice.
Peste 450 de sancţiuni au fost aplicate. Trei conducători auto s-au ales cu dosare penale, în timp ce poliţiştii au dispus imobilizarea a 10 autovehicule.
Acţiunea de săptămâna trecută s-a desfăşurat conform Planului de operaţiuni al Organizaţiei Poliţiilor Rutiere din Europa (TISPOL). (Mihai Bunăziua)