Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal a aprobat, în ședința desfășurată în urmă cu câteva zile, o nouă procedură disciplinară menită să descurajeze comportamentul agresiv al părinților și spectatorilor la meciurile de copii și juniori. Noile reguli se aplică tuturor competițiilor dedicate categoriilor de vârstă U7-U16.
De acum înainte, arbitrul va avea la dispoziție trei măsuri progresive pentru a gestiona incidentele provocate de părinți sau spectatori. Mai întâi, jocul va fi oprit pentru avertizarea celor implicați.
Dacă situația nu se calmează, meciul va fi suspendat timp de zece minute, perioadă în care copiii vor merge la vestiare.
Ultima măsură este cea mai drastică: întreruperea definitivă a partidei, cu sancțiuni sportive și financiare pentru
în cazul întreruperii definitive, echipa sau echipele responsabile riscă pierderea jocului prin forfait și o amendă de 2.000 de lei la prima abatere, sancțiunea urmând să se dubleze la fiecare nou incident.
Decizia FRF vine pe fondul numeroaselor incidente petrecute în ultimii ani la meciurile de copii și juniori.


