Fotbalul, prezent la Muzeul Județean. Cu ocazia “Zilei  Internaţionale a Drepturilor Copilului”

Fotbalul, prezent la Muzeul Județean. Cu ocazia “Zilei  Internaţionale a Drepturilor Copilului”

Dreptul la educație, libertatea de gândire, de conștiință și religie; dreptul de a fi protejat împotriva oricăror forme de violență, neglijență, abuz sau rele tratamente; dreptul de a-și exprima liber opinia și de a fi ascultat. Au fost doar câteva dintre punctele  de pe agendă, cu ocazia “Zilei Internaționale a Drepturilor Copilului”, eveniment organizat de  Muzeul Județean și DGASPC Buzău.

Printre instituțiile partenere, și ASFC Buzău, clubul care reprezintă orașul în Superliga. Prezența reprezentanților clubului  într-un stand special amenajat, precum și activitățile interactive cu jucătorii, au contribuit la crearea unei atmosfere prietenoase și la consolidarea legăturii dintre club și tinerii din comunitate.

Discuțiile  între jucători  și copii despre valorile pe care le presupune sportul, indiferent de natura sa au stârnit interesul micilor vizitarori. Acțiunea s-a constituit și într-o oportunitate excelentă de a prezenta clubul ca parte integrantă a comunității și de a atrage noi susținători. De altfel, toți copiii cu vârsta de până în 14 ani beneficiază de gratuitate la meciurile Gloriei.

Implicarea clubului buzoian demonstrează cum sportul poate fi un instrument puternic pentru promovarea egalității, incluziunii sociale și a unui stil de viață sănătos.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și
Actualitate

Primăria schimbă cișmelele publice

18.06.26 18:15 Ultima modificare 18.06.26 19:09

Înainte ca temperaturile estivale să atingă cote caniculare, edilii orașului au dispus ca toate cișmelele publice din oraș să fie înlocuite cu altele noi, moderne…