Publicat la: 31.10.2016. 20:25 / 1.777 views

EXECUŢIE CU PUBLIC. HM BUZĂU – RAPID 25-43

Hm Buzau a inregistrat primul esec in acest sezon, cu Rapid Bucuresti. Cu un lot subtire numeric si dezavantajate flagrant de maniera de arbitraj,  fetele lui Romeo Ilie au capotat in a doua repriza, dupa ce, la pauza, scorul era 19-16 pentru bucurestence.

handbal-municipal-rapidSupărare mare pentru hanbalistele buzoiene, după prima înfrîngere din campionat. Fără a contesta victoria Rapidului,  o echipă cu un lot poate mai valoros și cu o situație materială infinit mai bună, hanbalistele dar și staff-ul tehnic au fost vădit deranjați de maniera în care cavalerii fluierului au condus un derby.

După o primă repriză echilibrată,  Rapid a intrat la cabină cu un avantaj de trei goluri. Al doilea mitan a decurs, însă, după cu totul alt scenariu: bucureștencele au dominat clar jocul, și în contextul nervozității fetelor lui Romeo Ilie, iritate de deciziile celor doi arbitri.

Mai mult, spre sfîrșitul meciului, Handbal Municipal a căzut fizic iar rapidistele, conduse magistral din teren de Alina Dobrin, s-au distanțat la peste 10 goluri . La final, tabela arăta un neverosimil 25 – 43.

După meci,  atît jucătoarele cît și staff-ul tehnic au blamat brigada de arbitri, acuzînd numeroase decizii care ar fi dezavantajat clubul buzoian. De altfel, în semn de protest, tehnicianul Romeo Ilie a renunțat, în ultimele minute, în a mai da indicații elevelor sale.

Pentru următoarea partidă, Handbal Municipal se va deplasa în capitală, unde va juca împotriva Școlii 181 București. Meciul este programat pe data de 6 Noiembrie.