Microbiștii buzoieni vor avea parte de un nou derby județean, în Cupa României. După ce a trecut de CSM Râmnicu-Sărat, Metalul va primi acasă pe FC Buzău, într-o partidă programată marți după-amiază. Confruntarea dintre cele două grupări vecine se va disputa într-o singură manșă.
Dispută la vârful fotbalului local, după ce Metalul și FC Buzău vor trebui să se înfrunte în turul 3 al Cupei României. Asta după ce forul național a mers pe același principiu în stabilirea programului, cu meciuri între echipe din același județ. Dincolo de miza orgoliului, partida are semnificații oarecum diferite, pentru cele două cluburi. Cristi Pustai a declarat că miercuri va oferi șansa de a evolua jucătorilor care au bifat mai puține minute în campionat. Aceștia vor trebui să demonstreze că-și merită locul în lotul Buzăului
Pentru Metalul, miza ar putea fi una mult mai mare, având în vedere expunerea de care s-ar bucura un club de liga a III-a. În plus, șansa de a elimina din cea mai veche competiție o rivală locală oferă un plus de motivație elevilor lui Vali Stan Partida dintre Metalul și FC Buzău se va disputa marți, de la 17.30, pe arena Cornel Negoescu. (Andrei Solomon)


