UNII POLIŢIŞTI LOCALI VOR PRIMI APROAPE 8 MILIOANE PE LUNĂ.
Modificarea legislaţiei în privinţa statutului poliţistului şi al poliţiei locale, a condus şi la schimbarea nivelului la indemnizaţia de hrană.
În şedinţa CLM de astăzi au fost aprobate noile indemnizaţii pentru norma de hrană a poliţiştilor locali.
24 de lei pe zi vor primi angajaţii de la Ordine şi linişte Publică, Circulaţie şi disciplină rutieră, Disciplină în construcţii, Afişaj stradal, Evidenţa populaţiei şi personalul de conducere.
Cei de la Pază bunuri şi Valori, Siguranţa unităţilor şcolare, Dispecerat şi monitorizare vor primi doar 18 lei pe zi.
La aceştia se mai adaugă încă 2 lei pe zi pentru cei care lucrează în ture şi schimburi.
În aceste condiţii, indemnizaţia maximă de hrană pe care o poate lua un poliţist local este de 7,8 milioane de lei vechi pe lună.
Suma prevăzută în bugetul pe anul 2015 pentru capitolul respectiv este de 18 miliarde de lei vechi.
Pe înţelesul tuturor, dacă Guvernul nu va acorda o finanţare suplimentară de-a lungul anului, indemnizaţia pentru hrană va fi sistată odată cu epuizarea sumei din buget. (Corneliu Floriceanu)


