(VIDEO) Clasare cât o sărbătoare … pentru Toma

(VIDEO) Clasare cât o sărbătoare … pentru Toma

DNA a clasat dosarul privind suspiciunea de fraudă cu fonduri europene din cadrul celui mai mare proiect de infrastructură din municipiul Buzău. Edilul-șef Constantin Toma a jubilat,când a dezvăluit soluția dată de procurorii anticorupție și i-a acuzat de superficialitate pe polițiștii și procurorii buzoieni care au făcut inițial cercetări în această cauză. Primarul a venit îmbrăcat în ie la conferința de presă. A fost o clasare cât o sărbătoare pentru șeful Palatului Comunal.

De Ziua Internațională a Iei, primarul a apărut îmbrăcat ca atare la conferința de presă de astăzi. Constantin Toma a sărbătorit și victoria împotriva celor care au crezut că îl vor vedea anchetat pentru fraudă cu fonduri europene.

Toma a dezvăluit și cum a reacționat, când a aflat că s-a dispus clasarea în acest dosar.

Șeful Palatului Comunal va face demersuri pentru a afla cine a formulat plângerea în acest dosar. Din documentul de clasare reiese că, inițial, dosarul a fost atât în atenția Poliției, cât și a Parchetului de la Buzău, fapt care l-a determinat pe primar să îi acuze de superficialitate pe anchetatorii locali.

Din ordonanța de clasare dictată de DNA rezultă că, în principal, în dosar s-a sesizat faptul că Primăria Buzău ar fi emis o autorizație de construire pentru modernizarea străzilor, fără să aibă avizul Serviciului Poliției Rutiere.

În urma administrării probelor, procurorii anticorupție au concluzionat că nu s-a comis nicio fraudă, astfel că nu s-a pus în mișcare acțiunea penală. De menționat că dosarul fusese trimis spre evocare Parchetului European, însăs-a decis a nu se exercita dreptul de ecocare a cazului.

DNA a clasat dosarul privind suspiciunea de fraudă cu fonduri europene din cadrul celui mai mare proiect de infrastructură din municipiul Buzău. Edilul-șef Constantin Toma a jubilat,când a dezvăluit soluția dată de procurorii anticorupție și i-a acuzat de superficialitate pe polițiștii și procurorii buzoieni care au făcut inițial cercetări în această cauză. Primarul a venit îmbrăcat în ie la conferința de presă. A fost o clasare cât o sărbătoare pentru șeful Palatului Comunal.

De Ziua Internațională a Iei, primarul a apărut îmbrăcat ca atare la conferința de presă de astăzi. Constantin Toma a sărbătorit și victoria împotriva celor care au crezut că îl vor vedea anchetat pentru fraudă cu fonduri europene.

Șeful Palatului Comunal va face demersuri pentru a afla cine a formulat plângerea în acest dosar. Din documentul de clasare reiese că, inițial, dosarul a fost atât în atenția Poliției, cât și a Parchetului de la Buzău, fapt care l-a determinat pe primar să îi acuze de superficialitate pe anchetatorii locali.

Din ordonanța de clasare dictată de DNA rezultă că, în principal, în dosar s-a sesizat faptul că Primăria Buzău ar fi emis o autorizație de construire pentru modernizarea străzilor, fără să aibă avizul Serviciului Poliției Rutiere.

În urma administrării probelor, procurorii anticorupție au concluzionat că nu s-a comis nicio fraudă, astfel că nu s-a pus în mișcare acțiunea penală. De menționat că dosarul fusese trimis spre evocare Parchetului European, însăs-a decis a nu se exercita dreptul de ecocare a cazului.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și