Cele mai bune din țară. Fetele de la Colegiul “Alexandru Vlahuță”, campioane naționale la oină

Cele mai bune din țară. Fetele de la Colegiul “Alexandru Vlahuță”, campioane naționale la oină

Echipa de oină a Colegiului Național “Alexandru Vlahuță” recidivează la Olimpiada Națională a Sportului Școlar, câștigând, încă o dată, marele trofeu.

Fetele antrenate de profesorul Cosmin Bălan, campioane en-titre, au reușit să mai aducă un titlu național la Râmnicu-Sărat, după cel câștigat anul trecut. Fetele, componente ale clubului local CSM, acolo unde practică oina de șase ani, au trecut, în faza finală, de cele mai bune șapte echipe din țară.

La competiția desfășurată chiar la Râmnicu Sărat au participat licee din județele Dolj, Sălaj, Arad, Ilfov, Suceava, Cluj și Călărași. Printre acestea, Liceul Teoretic “Mihai Viteazul” Băilești, locul care a păstrat sportul național în viață, chiar și în perioada în care oina aproape dispăruse. Alături de gazdele de la Râmnic, participantele la turneul final au trecut, în prealabil, de barajele zonale.S-a jucat pe sistem “fiecare cu fiecare” iar echipa râmniceană a câștigat turneul după un parcurs impecabil, cu șase victorii și o singură remiză

Fetele de la Râmnicu Sărat vor participa și la Cupa Reginei, cea mai importantă competiție din țară.

Cele opt componente ale lotului, Elena Predescu, Elena Calița, Sorina Moise, Mădălina Marin, Carmen Mircea, Andreea Răducu, Alexandra Murgociu, Alexandra Noapteș și Miruna Nechifor.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și
Actualitate

Primăria schimbă cișmelele publice

18.06.26 18:15 Ultima modificare 18.06.26 19:09

Înainte ca temperaturile estivale să atingă cote caniculare, edilii orașului au dispus ca toate cișmelele publice din oraș să fie înlocuite cu altele noi, moderne…