Pentru al patrulea an consecutiv, rămân închise taberele școlare de la Poiana Pinului și Arbănași, transformate la începutul pandemiei în centre de carantină pentru pacienții infectați cu COVID. Cele două centre, care făceau vara mai frumoasă pentru mii de copii din toată țara, au nevoie de investiții pentru reabilitare și dotare cu mobilier nou. O soluție identificată de prefectul de Buzău pentru reintroducerea în circuit a taberelor școlare de la Arbănași și Poiana Pinului este trecerea acestora în administrarea instituțiilor publice locale.
În 2020, odată cu venirea pandemiei de Covid, autoritățile au decis ca taberele școlare de la Arbănași și Poiana Pinului să devină centre de carantină pentru pacienții infectați cu virusul Sars-Cov-2. Pandemia a trecut, însă, din cauza condițiilor improprii de cazare, cele două baze aflate în administrarea Direcției Județene de Sport și Tineret Buzău nu mai pot găzdui taberele pentru copii. Cele două centre, care făceau vara mai frumoasă pentru mii de copii din toată țara, au nevoie de investiții pentru reabilitare și dotare cu mobilier nou.
Prefectul județului Buzău, Daniel Țiclea, este de părere că o soluție pentru reintroducerea în circuitul școlar al taberelor școlare de la Arbănași și Poiana Pinului este trecerea acestora în administrarea instituțiilor publice locale.

Tabăra Poiana Pinului, situată în localitatea Haleș, comuna Tisău, dispune de o capacitate de cazare de 285 de locuri, având clasificare de 2 stele. Avea un teren de tenis și unul de fotbal. Centrul de agrement Arbănași este situat pe Valea Slănicului, pe raza comunei Beceni, la 35 km distanță de orașul Buzău. Tabăra Arbănași are o capacitate de cazare de 123 de locuri, tot de 2 stele.

Buzăul a mai avut o tabără școlară, la Sărata Monteoru. Acest centru de agrement a fost închis cu mult timp în urmă, deoarece ansamblul de imobile a fost retrocedat, după un proces în justiție ce a durat mai bine de 10 ani, moștenitorilor boierului Grigore Monteoru.