Buzăul continuă să rămână un județ neatractiv pentru turiștii români și străini! Potrivit unor date anunțate recent de Institutul Național de Statistică, județul nostru se află pe locul 33 într-un top național al numărului de turiși înregistrați în prima jumătate a anului. Lipsa unei infrastructuri adecvate pentru turiști în localitățile de munte este una dintre explicațiile conducerii administrației județene pentru numărul destul de mic de turiști.
Într-un top național al numărului de turiști, județul Buzău se află pe locul 33 din 42 de județe, cu doar 69.425 de turiști înregistrați în perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2023. Cei mai mulți turiști preferă fie Capitala, fie Clujul, Constanța ori Prahova, potrivit datelor transmise de Institutul Național de Statistică.
Conducerea Consiliului Județean Buzău are și o explicație pentru numărul relativ mic de turiști care ne vizitează obiectivele turistice: industria Horeca nu este la fel de bine pusă la punct precum în județe cu tradiție în turism, precum Prahova sau Constanța.
Speranța autorităților județene într-o schimbare în bine a turismului local este dată de recunoașterea internațională a Geoparcului UNESCO „Ținutul Buzăului”, dar și de construirea autostrăzii A7, care va tranzita județul.
Destinațiile turistice din județul Buzău care atrag turiști din țară sau chiar din străinătate sunt Vulcanii Noroioși, stațiunea Sărata Monteoru, Așezările rupestre, de la Aluniș și Bozioru, și Muzeul Chihlimbarului de la Colți.
Potrivit datelor prezentate de I.N.S., Teleorman este județul cel mai puțin atrăgător de turiști. În primele șase luni ale anului, județul aflat în sudul țării a fost vizitat doar de către 3.853 de turiști. Alte județe cu număr mai mic de turiști decât Buzăul sunt Brăila, Botoșani, Vaslui, Vrancea, Ialomița, Sălaj, Olt și Giurgiu.






Bună ziu! Ca de obicei, Neagu de la cj, arunca pisică în curtea vecinului! În loc să-și pună la punct infrastructura la punct pe raza județului, unde exista puncte turistice și sunt cunoscute internațional, așteaptă sa se finalizeze A7! Ești de ras d-nul Neagu! Turiștii or sa vina în valuri în momentul când drumurile județene vor fi puse la punct! Păcat, e bătaie de joc!