Incendiul s-a produs noaptea, în jurul orei 23 în satul Vîlcele din comuna Ulmeni.
Bărbatul locuia singur astfel ca nimeni nu a putut să-l salveze sau să măcar să alerteze vecinii. Sătenii au realizat că imobilul a luat foc abia cînd locuinţa a fost în întregime cuprinsă de văpaie.
Pompierii au luptat cu flăcările aproape două ore pentru a stinge incendiul.
Pentru proprietarul imobilului intervenţia a fost tardivă. Intervenţia pompierilor a fost dificilă întrucât casele din zonă sunt foarte apropiate, existînd posibilitatea ca incendiul să se fi extins şi în vecini.


