ZIUA LICEULUI PEDAGOGIC. „CETATEA ÎNVĂŢĂTORILOR” A ÎMPLINIT 170 DE ANI

ZIUA LICEULUI PEDAGOGIC. „CETATEA ÎNVĂŢĂTORILOR” A ÎMPLINIT 170 DE ANI

Liceul Pedagogic „Spiru Haret” are o vechime de peste 170 de ani şi este o adevărată „cetate” a învăţătorilor.

pedagogic 1Astăzi, liceul al cărui patron spiritual este Sfântul Spiridon, a fost în sărbătoare.

Ceremonia a debutat cu o slujbă religioasă, oficiată de trei preoţi.

Numeroşii invitaţi, majoritatea dintre ei, foşti absolvenţi ai liceului, au primit câte o lumânare aprinsă şi un covrig, spre pomenirea celor care au urcat la ceruri.

Un alt punct important al zilei a fost dezvelirea bustului legendarului profesor de română Nicolae Ţane, care a fost şi director al şcolii timp de 16 ani, între 1943 şi 1963.

Bustul a fost realizat de sculptorul Ciprian Dominoschi, iar fondurile financiare au fost asigurate de absolvenţii liceului care au fost elevi ai profesorului Nicolae Ţane.

După dezvelirea bustului, un grup de elevi a prezentat oaspeţilor câteva dintre obiceiurile de iarnă.

Elevii de la Pedagogic s-au reunit azi în ateliere de lucru şi au confecţionat decoraţiuni pentru pomul de iarnă, machete, sorcove şi globuleţe din materiale reciclabile.

Ziua s-a încheiat cu un spectacol artistic în sala Consiliului Judeţean, susţinut de elevi de toate vârstele ai Liceului Pedagogic „Spiru Haret”, o instituţie şcolară etalon a oraşului nostru.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și