Zeci de buzoieni, în audiență la Avocatul Poporului. Printre reclamanți, un cetățean aflat în arestul IPJ Buzău 

Zeci de buzoieni, în audiență la Avocatul Poporului. Printre reclamanți, un cetățean aflat în arestul IPJ Buzău 

Buzoienii continuă să ceară sprijinul experților de la Avocatul Poporului – Biroul Teritorial Ploiești. De la începutul anului și până în prezent, 70 de buzoieni au fost primiți în audiență de către reprezentantul acestei instituții a Statului.   

Au fost depuse peste 40 de petiții  dar nu au lipsit apelurile telefonice, sesizările din oficiu, dar și nici anchetele administrative.

Buzoienii au reclamat, fiecare parte, situații în care consideră că le-au fost lezate anumite drepturi. Evident, ca și în alți ani, multe dintre sesizări au vizat probleme de fond funciar. Mai nou, mulți buzoieni au solicitat îndreptarea unor erori apărute în titlurile de proprietate.

În urma unor sesizări, Primăria Buzău a fost vizată, în acest an, de trei anchete ale Avocatului Poporului. Totodată, un buzoian a trimis o petiție în care a reclamat condițiile de detenție din arestul IPJ Buzău.

Audienţele acordate la Buzău de expertul Avocatului Poportului sunt gratuite şi au loc, în fiecare lună, într-un spațiu pus la dispoziție de Consiliul Județean Buzău.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și