S-a încheiat cu succes programul ”Weekenduri la Măgura”, organizat de Muzeul Județean. Invitația la joacă printre statui va fi relansată anul viitor, încă din luna mai, dacă vremea o va permite. Tot de la anul, la Muzeul în aer liber ”Tabăra Măgura” va avea loc și un Festival de muzică bisericească și populară autentică.
În această vară, Muzeul Județean Buzău a pus în aplicare un proiect de revalorificare a Muzeului în aer liber ”Tabăra Măgura”.
Din două în două săptămâni, Muzeul i-a invitat pe buzoieni să petreacă un weekend printre statui, jucându-se cu mingea sau badminton, ori trăgând cu arcul la țintă.
De asemenea, cei talentați la desen au reprodus pe hârtie una dintre statuile care le-au plăcut cel mai mult.
Toate aceste desene vor face parte dintr-un album, care le va fi dăruit autorilor.
Sâmbăta trecută a fost ultima din acest an, în care Tabăra Măgura s-a transformat în teren de joacă pentru vizitatori.
Weekendurile de joacă organizate de Muzeu, care a și pus la dispoziția doritorilor un întreg ”arsenal” de instrumente pentru jocuri și pentru desen, au luat sfârșit sâmbăta trecută.
Cele două programe din proiect Muzeului Județean vor continua și anul viitor, alături de alte activități, menite să atragă cât mai mulți vizitatori.
Anul viitor va fi organizat și un Festival de muzică bisericească și populară autentică, dar și alte activități culturale și educative.
Așadar, zona din proximitatea Mănăstirii Ciolanu, va deveni și mai atractivă pentru buzoieni, dar și pentru turiștii de pretutindeni care doresc să se bucure de frumusețile județului nostru, dar și de cultura nepereche a locuitorilor lui.


