Vinerea verde. Transport gratis pentru toți.

Vinerea verde. Transport gratis pentru toți.

După ce a acordat gratuitate la Transbus pentru elevi și pensionari, Primăria va acorda și o zi fără bilet pentru toți buzoienii. În toate zilele de vineri toți locuitorii orașului vor folosi gratuit mijloacele de transport în comun de la Transbus.

O dată cu inaugurarea transportului de călători din Buzău cu noile autobuze și microbuze electrice, buzoienii și-au amintit de un proiect al Primăriei care ar urma să acorde gratuitate pentru toți locuitorii orașului.

Edilii cred că cea mai potrivită perioadă pentru lansarea acestui concept destinat tuturor locuitorilor orașului ar fi luna septembrie, când începe și noul an școlar.

Dacă acum au gratuitate pe mijloacele de transport în comun toți elevii și pensionarii din oraș, din luna septembrie, o zi pe săptămână, vinerea, vor putea călători fără bilet absolut toți locuitorii Municipiului Buzău.

În felul acesta edilii vor să încurajeze deplasarea cu transportul public în detrimentuil folosirii mijloacelor auto proprii.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și
Actualitate

Primăria schimbă cișmelele publice

18.06.26 18:15 Ultima modificare 18.06.26 19:09

Înainte ca temperaturile estivale să atingă cote caniculare, edilii orașului au dispus ca toate cișmelele publice din oraș să fie înlocuite cu altele noi, moderne…