VICTORIE LA CAMPIONATELE BALCANICE U20. TREI MEDALII DE AUR PENTRU MARINA BABOI

VICTORIE LA CAMPIONATELE BALCANICE U20. TREI MEDALII DE AUR  PENTRU MARINA BABOI

Buzoianca Marina Baboi probează, încă o dată, că este una dintre marile speranţe ale atletismului românesc, la sprint. Atleta şi-a îmbogăţit palmaresul cu trei medalii de aur la Campionatele Balcanice U20. Baboi a alergat la 100 şi 200 de metri plat, dar şi la stafetă, obţinand aur la toate cele trei probe la care a luat startul.

MARINA BABOI MEDALIISprintera buzoiană Marina Baboi, legitimată la LPS Buzău, a creat senzaţie în weekend, la Campionatele Balcanice U20, desfăşurate la Piteşti. Eleva profesorilor Gabi Nicolau şi Doina Voinea a obţinut medalia de aur în toate cele trei probe la care a luat startul.

Sâmbătă, Baboi s-a impus mai întâi în proba de 100 de metri plat, în cadrul căreia a obţinut şi cel mai bun timp din cariera, de 11,71 secunde. Tot sâmbătă, Marina Baboi şi-a trecut în cont şi titlul la ştafetă 4X100 metri, alături de  Vanessa Balaci, Andreea Miklos şi Diana Volf.

Duminică, Baboi şi-a adjudecat şi proba de 200 de metri plat. Performanţa din weekend o face pe atleta din Buzău eligibilă pentru Campionatul European de la Grosetto, competiţie ce se va desfăşura în vara acestui an. (Andrei Solomon)

Publicat de: Editat de: