UN FOC DE PAIE . 250 DE TONE DE FURAJE AU ARS LA POŞTA CÂLNĂU

UN FOC DE PAIE . 250 DE TONE DE FURAJE AU ARS LA POŞTA CÂLNĂU

Incendiul a fost observat la lăsarea întunericului, de un cetăţean care locuieşte în zonă.

incendiuIniţial, focul se manifesta numai pe o porţiune a depozitului de furaje, dar flăcările s-au extins cu repeziciune, în ciuda intervenţiei pompierilor. Furajele erau proprietata unui gospodar din localitate, administrator al unei microferme de animale.

Pompierii au sosit la faţa locului, cu două autospeciale, dar nu au mai putut salva furajele. Întrucât gospodăriile localnicilor se aflau la doar câţiva metri de flăcări, pompierii s-au concentrat mai mult pe măsurile de siguranţă astfel încât incendiul să nu afecteze casele din zonă.

După primele investigaţii, pompierii au stabilit drept cauză probabilă a incendiului o mînă criminală, care ar fi incendiat intenţionat furajele. Echipele de la ISU au rămas la faţa locului pînă astăzi la prânz. (Andrei Solomon)

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și