Sute de oameni au umplut astăzi gara din Buzău şi peronul de la linia întâi, unde a oprit trenul regal.
Buzoienii, cu cocarde tricolore în piept şi cu steguleţe şi fotografii cu regele Mihai în mâini, au întâmpinat cu urale sosirea oaspeţilor regali.
Principesa Moştenitoare Margareta şi Principele Radu, au coborât pe peronul principal, însoţiţi de Principesa Maria, fiica cea mică a Regelui Mihai, şi Principele Nicolae, băiatul pricipesei Elena, cea de-a doua fiică a regelui Mihai. Alături de alteţele lor regale, pe covorul roşu au păşit şi Arhiducesa Maria Magdalena a Austriei, nepoata regelui Ferdinand şi fiica principesei Ileana a României, alături de soţul ei, baronul Hanns-Ulrich von Holzhausen.
După intonarea imnului de stat şi a imnului regal, oficialităţile buzoiene i-au primit cu pâine şi cu sare pe oaspeţii regali.
Reprezentanţii familiei regale au intrat şi în incinta gării pentru a-i saluta şi pe cei care nu au mai avut loc pe peron. Alteţele Lor Regale nu au uitat să ureze buzoienilor toate cele bune, având în vedere apropiatele sărbători de iarnă.
Pentru că se apropia ora plecării, Principesa Moştenitoare Margareta şi Principele Radu au urcat în tren şi au continuat să salute mulţimea de la fereastra vagonului regal.
La ora 12 şi 10 minute fix, trenul regal a plecat din gara Buzău către următoarea destinaţie. Primarul Boscodeală, preşedintele CJ, Cristi Bîgiu şi ministrul Teodorovici au urcat în tren şi au însoţit Familia Regală până la Râmnicu Sărat.
Oamenii din Buzău au fost fericiţi că au putut să ia parte la un eveniment care, probabil că se întâmplă o singură dată în viaţă.
Călătoria Alteţelor Lor Regale este menită să aducă şi un omagiu regelui Ferdinand şi soţiei sale regina Maria, care se aflau pe tronul României la înfăptuirea României Mari.


