Decizie importantă luată de consilierii județeni. Miniparlamentul județean a aprobat joi un proiect de hotărâre prin care clădirea în care a funcționat un centru de plasament în cartierul Micro 14 este dată în administrarea Instituției Prefectului Buzău pentru a fi mutat aici Serviciul Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor.
În prezent, Serviciul Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor funcționează într-un spațiu total impropriu. Din acest motiv, Prefectura Buzău și Inspectoratul Județean de Poliție au cerut sprijinul Consiliului Județean. Cea mai bună variantă găsită a fost un imobil din cartierul Micro 14, fost centru pentru copii.
O parte din clădirea de pe strada Simila va fi transformată în sediu al Serviciului Permise. În ședința de joi, consilierii au aprobat darea în folosință gratuită a acestei clădiri către Prefectura Buzău. Acesta este însă un prim pas. Urmează ca spațiul să fie compartimentat, iar apoi Guvernul să dea o hotărâre astfel încât Permisele să fie mutate în casă nouă. În prezent, Serviciul Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a vehiculelor își desfășoară activitatea într-o clădire de pe strada Chiristigii. (Mirela Copariu)


