SCANDAL PE FINAL. DE LUNI, ELEVII VOR ÎNVĂȚA ÎN ȘCOALA POȘTA CÂLNĂU

SCANDAL PE FINAL. DE LUNI, ELEVII VOR ÎNVĂȚA ÎN ȘCOALA POȘTA CÂLNĂU

După o săptămână plină de tensiuni, elevii ar putea începe cursurile luni în școala centrală de la Poșta Câlnău. Este vestea adusă de primarul comunei, criticat chiar de ministrul Dezvoltării, pentru că a pus lacătul pe poarta unității. Primarul Sorin Munteanu ne-a declarată că, între timp, a dovedit că a avut dreptate în scandalul tratat și la nivel național.

lacat scoala scandal 1

Ziua de luni, la Poșta Câlnău: în școala recent reabilitată nu au început cursurile, chiar dacă localitatea se afla în scenariul verde. Primarul a luat decizia de a nu permite desfășurarea cursurilor, pe motiv că nu s-a făcut recepția finală de către Inspecția de Stat în Construcții. Sorin Munteanu a precizat că nu a dorit să facă o ilegalitate.

În acea dimineață, mai mulți părinți, care au fost la școală cu copiii și s-au trezit cu lacătul pus pe poarta unității, i-au cerut socoteală primarului, iar șeful învățământului buzoian i-a făcut plângere penală, pentru îngrădirea dreptului la educație.

Până și ministrul Dezvoltării, Cseke Atilla, a reacționat, criticându-l pe șeful administrației din Poșta Câlnău, și a trimis, azi, la Buzău, un inspector de la minister, pentru a clarifica situația.

Sorin Munteanu ne-a declarat că, în urma discuției purtate la sediul Primăriei, a dovedit cu acte că a avut dreptate, când a spus că nu mai trebuie achitată nicio sumă către Inspecția de Stat în Construcții, pentru efectuarea recepției finale. Mai mult, primarul a vorbit la telefon cu ministrul Cseke Atilla, pe care l-ar fi convins că nu a fost rău-intenționat.

Munteanu ne-a mai declarat că, mâine, urmează să fie definitivate toate actele, astfel încât de luni să se poată învăța în școala centrală din Poșta Câlnău, după ce, în aceste zile, orele s-au desfășurat online.

De astăzi, comuna Poșta Câlnău a intrat în scenariul galben, după ce au fost înregistrate câteva cazuri noi de COVID.

Astfel că, în cazul în care nu vor interveni alte conflicte sau alte piedici, de luni elevii ar urma să meargă la școală, cu excepția celor din clasele V-VII. (Mihai Bunăziua)

Publicat de: Editat de:
Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și