Mai mulţi localnici din satul Gomoeşti, comuna Costeşti, au reclamat la Campus TV starea precară a drumului care leagă localitatea lor de Spătaru.
Acest drum comunal devine iarna sau după ce plouă mai serios aproape impracticabil. Posesorii auto reclamă şi că sunt nevoiţi să-şi repare maşinile frecvent, din cauza gropilor. Sătenii afirmă că primăria le-a promis în mai multe rânduri asfaltarea drumului, dar acestea nu s-au transpus în realitate.
C-tin Moise, primarul comunei Costeşti, se disculpă. Spune că planuri pentru refacerea drumului comunal s-au tot făcu. În 2012 ar fi existat şi bani, dar totul s-a năruit după reorganizarea Ministerului Dezvoltării.
Pentru oamenii din Gomoeşti mai există ceva speranţe. Edilului şef a anunţat că va asfalta acest drum în primăvara acestui an. Banii necesari au fost obţinuţi de la Ministerul Dezvoltării, prin Programul Naţional de Dezvoltare Rurală.
În Gomoeşti trăiesc aproape 70 de familii. Într-un viitor dacă se poate mai apropiat acestea şi-ar dori ca şi uliţele din sat să fie asfaltate aşa cum s-a început în unele comune chiar din judeţul Buzău.
(Corneliu Floriceanu)



