Rugby-ul buzoian caută adepți. Gloria Buzău organizează selecții

Rugby-ul buzoian caută adepți. Gloria Buzău organizează selecții

SCM Gloria continuă să dezvolte secția de rugby, prin organizarea unor selecții deschise, rezervate copiilor pasionați de sport, oricare ar fi acesta. De procesul de selecție se ocupă Costică Mersoiu și George Georgescu, duo-ul care conduce secția după ce echipa mare a fost desființată acum câțiva ani, din cauza pandemiei.

Selecțiile organizate de Gloria Buzău se adresează copiilor cu vârste între 8 și 14 ani, indiferent de experiența sportivă anterioară. Scopul este identificarea tinerelor talente și, totodată, promovarea unui stil de viață sănătos prin practicarea sportului. Ocazia înrolării copiilor născuți în 2011, 2012 sau 2013 este cu atât mai oportună, cu cât vine vacanța mare.

Organizatorii își propun să creeze grupe de inițiere și formare, cu antrenamente adaptate nivelului fiecărui participant.

Poate cea mai mare performanță a sportului buzoian, mai ales când vorbim despre disciplinele pe echipe, a fost reușită de un club de rugby. Contactoare câștiga Cupa României, într-o perioadă în care sportul cu balonul oval se bucura de mare trecere în România. Era 1988 iar Contactoare dispunea în finală, cu 14-6, de Știința Baia Mare.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și