REGION’S CUP AR PUTEA FI ORGANIZAT LA BUZĂU. IRLANDA A RENUNŢAT LA STATUTUL DE GAZDĂ

REGION’S CUP AR PUTEA FI ORGANIZAT LA BUZĂU. IRLANDA A RENUNŢAT LA STATUTUL DE GAZDĂ

Echivalentul Campionatului European la Fotbal Amator, Region’s Cup, s-ar putea desfăşura la Buzău. Este vorba despre meciurile ce se vor juca în cadrul grupei preliminare, pentru calificarea la Turneul Final din 2019. Din grupa României fac parte Anglia, Irlanda şi Slovacia.

interliga fotbal copii stadion gloria 1Iniţial, Irlandei îi revenise dreptul de a organiza faza intermediară a competiţiei, dar insularii au renunţat la statutul de gazdă. În acest context, FRF a trimis, ieri, dosarul de organizare a competiţiei. Meciurile ar urma să se dispute la Buzău, graţie relaţiilor cordiale dintre preşedintele AJF Buzău şi conducerea forului de la Bucureşti.

Stadionul Gloria ar urma să găzduiască majoritatea partidelor. Din grupa României mai fac parte Irlanda, Anglia şi Slovacia. Selecţionata AJF a obţinut locul întîi în grupa intermediară din Slovenia, după ce a trecut de reprezentantele Scoţiei, Georgiei şi ţării gazdă.

39 de echipe s-au înscris la startul competiţiei, fiind repartizate în grupe, conform coeficientului stabilit la ediţiile precedente. (Andrei Solomon)

Publicat de: Editat de:
Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și