Publicat la: 03.02.2020. 19:37 / 346 views

PUNCTE VITALE PENTRU HC BUZĂU. HANDBALIŞTII BUZOIENI, LA PRIMA VICTORIE DIN 2020

HC Buzău a reuşit să rupă şirul ghinioanelor şi să obţină primele trei puncte din 2020, în Liga Zimbrilor. Buzoienii au trecut pe teren propriu, 28 la 26, de CSM Bacău.Victoria întreţine speranţele „lupilor”, în ceea ce priveşte evitarea retrogradării din elita handbalului românesc.

HC BUZAU - CSM BACAU 28-26HC Buzău obţine, după mult timp, o victorie în Liga Zimbrilor. Succesul a fost repurtat duminică, în detrimentul celor de la CSM Bacău.

Buzoienii s-au impus greu, 28 la 26, după un meci echilibrat, la finele căruia determinarea „lupilor” a fost elementul cheie. Băieţii lui Eliodor Voica au intrat în avantaj la pauză, 15 la 12.

În partea secundă, gazdele au mărit diferenţa la patru goluri, în minutul 33, şi se părea că buzoienii au meciul în mână. Oaspeţii, însă, au revenit pe tabelă, dar doar până în minutul 56, când „lupii” au reuşit să pună din nou un ecart substanţial, 26 la 22, între ei şi adversari.

Ultimele minute ale partidei au aparţinut buzoienilor, care au reuşit să controleze meciul, ducând atacurile până la limita regulamentară de timp, pentru a-şi conserva avantajul.

Buzoienii bifează cea de-a treia victorie stagională, una extrem de importantă în economia clasamentului. Etapa viitoare, elevii lui Eliodor Voica se vor deplasa în Moldova, pentru partida cu HC Vaslui. (Andrei Solomon)