PROTEST FIRAV, LA BUZĂU. DOAR 50 DE OAMENI, ÎN PIAŢA DACIA

PROTEST FIRAV, LA BUZĂU. DOAR 50 DE OAMENI, ÎN PIAŢA DACIA

A şaptea zi de proteste la Buzău a fost şi cea care a consemnat cea mai slabă prezenţă în Piaţa Dacia. Doar cincizeci de manifestanţi au înfruntat frigul şi au strigat lonzinci anti-guvern. Destul de vocali, însă, manifestanţii au zăbovit peste o oră, în centrul oraşului.

PROTEST FIRAVSeria protestelor anti-guvern a continuat şi la Buzău. Cincizeci de manifestanţi şi-au dat întâlnire, aseară, în Piaţa Dacia, pentru a scanda împotriva Guvernului Grindeanu, chiar dacă Ordonanţa 13 fusese deja abrogată. Înarmaţi cu steaguri, fluiere şi pancarte anti-PSD, oamenii au rezistat cu stoicism temperaturilor sub zero grade.

Manifestanţii şi-au propus să iasă în centrul oraşului şi în serile următoare, până când actualul Guvern va fi înlocuit cu un altul.

Cea mai numeroasă prezenţă la proteste a fost înregistrată sâmbătă, când peste 1000 de buzoieni au ieşit în stradă. (Andrei Solomon)

Publicat de: Editat de:
Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și
Actualitate

Primăria schimbă cișmelele publice

18.06.26 18:15 Ultima modificare 18.06.26 19:09

Înainte ca temperaturile estivale să atingă cote caniculare, edilii orașului au dispus ca toate cișmelele publice din oraș să fie înlocuite cu altele noi, moderne…