De la şedinţa de azi au absentat 7 consilieri, printre care şi Robert Piţigoi, cărăuşul şpăgii de la Dragoş Cojocea către Bîgiu şi Colgiu.
Cu 24 de consilieri prezenţi, cele şapte proiecte aflate pe ordinea de zi, în principal rectificări bugetare, au trecut cu votul în unanimitate al restului de consilieri.
În condiţiile absenţei lui Bîgiu, şedinţa de azi a fost condusă de vicepreşedintele Cristi Romanescu. Acesta şi-a declarant dezacordul cu privire la acţiunile lui Cristi Bîgiu.
Consilierii aşteaptă de la o zi la alta convocarea unei noi şedinţe extraordinare, pentru a vota care dintre cei doi vicepreşedinţi va fi ales preşedinte interimar.
Cel mai probabil, magistraţii vor judeca luni contestaţia depusă de apărătorii lui Cristi Bîgiu la decizia de arestare preventivă. În cazul în care arestul va fi menţinut, Bîgiu va fi suspendat din funcţie şi apoi înlocuit temporar de la şefia consiliului judeţean. Şedinţa ordinară a Consiliului Judeţean a fost programată vinerea viitoare, pe 19 decembrie.



