În acest dosar, procurorii Perchetului de pe lângă Tribunalul Buzău au investigat traseul parcurs de pacientul care ar fi trebuit operat de urgenţă de apendicită, însă care a avut neşansa să fie consultat şi tratat eronat, după ce a trecut prin mâinile a trei medici. Pacientul decedat, Vasile Necula, avea 30 de ani, a fost sportiv, activând în lotul naţional de box la un moment dat, fără a avea probleme de sănătate.
Cazul datează din vara anului 2007. Potrivit procurorilor, primul medic la care a mers bărbatul a fost endocrinologul Rodica Sârbu, la Spitalul Judeţean, unde i s-au stabilit un diagnostic şi un tratament eronate. Doctoriţa este acuzată că nu a efectuat un minim de investigaţii paraclinice obligatorii care ar fi condus la un verdict corect şi apoi la măsuri medicale în consecinţă. Drept urmare starea de sănătate a pacientului s-a agravat iar două zile mai târziu a fost consultat de medicul Cristina Iordache de la secţia de Boli Infecţioase care la rândul său i-a stabilit un diagnostic şi un tratament eronate, pentru că nu a efectuat minimul necesar de investigaţii. Într-o stare şi mai gravă, trei zile mai târziu, Vasile Necula a ajuns din nou la secţia de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean unde a fost consultat de medicul de gardă, pediatra Mariana Barna. Potrivit procurorilor, Barna nu a asigurat o asistenţă medicală corespunzătoarea stării pacientului care deja prezenta simptome ale unui abdomen acut chirurgical şi nu a luat măsuri terapeutice, conducând astfel la complicaţii şi mai grave ale stării de sănătate. Astfel pacientul a ajuns la secţia UPU de unde urgentistul Bogdan Cojocaru a decis să îl transfere cu elicopterul la Spitalul Militar din Capitală. Aici, a doua zi, în ciuda eforturilor medicilor, sportivul Vasile Necula a decedat, ca urmare a unei septicemii purulente, pe fondul unei peritonite acute. În concluzie, procurorii au considerat că investigaţiile minime ce ar fi trebuit făcute de cei trei emdici buzoieni ar fi salvat viaţa bărbatului care ar fi fost operat de la bun început de apendicită.
În rechizitoriu înaintat spre instanţa de judecată se precizează că lanţul erorilor a condus la decesul pacientului. Astfel, cele trei doctoriţe sunt cercetate acum pentru ucidere din culpă iar procesul va debuta la Judecătoria Buzău.
PREMIERĂ! 3 DOCTORIŢE DIN BUZĂU JUDECATE PENTRU UCIDERE DIN CULPĂ! AFLĂ AICI PE CINE CONSIDERĂ PROCURORII VINOVAŢI DE MOARTEA UNUI FOST SPORTIV BUZOIAN!


