Prăpăd la Lopătari. Grindina cât oul a făăcut ravagii în grădinile oamenilor

Prăpăd la Lopătari. Grindina cât oul a făăcut ravagii în grădinile oamenilor

Vremea s-a dezlănțuit, marți seară, în zona de munte a județului Buzău. Problemele au apărut după ora 18:00, când a intrat în vigoare o avertizare „Cod Portocaliu de fenomene meteo extreme”.

Una dintre zonele puternic afectate a fost comuna Lopătari. 

În mai multe sate, bucăți de gheață chiar și aproape cât oul de găină au căzut pe pământ, spre disperarea localnicilor.

Grindina a căzut minute bune iar plantele din grădini au fost distruse. Fructele lovite de bucățile de gheață s-au desprins și au căzut pe pământ.

Grindina a făcut prăpăd și la Vintilă Vodă, dar și la Bisoca, unde s-a format un strat gros de gheață pe sol.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și
Actualitate

Primăria schimbă cișmelele publice

18.06.26 18:15 Ultima modificare 18.06.26 19:09

Înainte ca temperaturile estivale să atingă cote caniculare, edilii orașului au dispus ca toate cișmelele publice din oraș să fie înlocuite cu altele noi, moderne…