La loc comanda. Nu se mai sparge trotuarul de la parcarea Sf. Îngeri

La loc comanda. Nu se mai sparge trotuarul de la parcarea Sf. Îngeri

Refacerea străzii din parcarea Sf. Îngeri și instituirea sensului unic dinspre Unirii către strada Ostrovului a fost abandonată. A fost adoptată o altă soluție, mai ieftină și mai eficientă. Sensul Unic de pe strada Locotenent Godeanu va fi inversat și autovehiculele o vor putea străbate pentru a ajunge direct în strada Ostrovului, unde vor putea vira stânga sau dreapta.

Spre finalul anului trecut, Comisia pentru Siguranța Circulației stabilise o soluție pentru decongestionarea intersecției Bulevardului Unirii cu Bălcescu și anume să fie refăcută strada din parcarea de la Sfinții Îngeri.

La intersecție se crează aglomerări și din cauza vehiculelor care virează dreapta pentru a ajunge în zona băncilor sau pe strada Ostrovului.

Inversarea sensului unic de pe strada Locotenent Godeanu va permite conducătorilor auto să vireze dreapta din bulevard, să străbată întreaga stradă dintre Parcul Sfinții Îngeri și Piața Centrală și să iasă în strada Ostrovului.

Desigur că va trebui resistematizată întreaga zonă din punct de vedere al circulației rutiere.

Noua soluție  poate avea rezultate pozitive, mai ales și pentru că șoferii vor scăpa de semaforul de la trecerea de pietoni către Piață, dar și de cel de la intersecția cu Bălcescu.

Totodată, stația de taxiuri din zona Pieții Centrale va fi mutată în apropiere, unde va avea și acces direct spre Unirii.

Edilii cred că, prin această soluție vor fi economisiți bani și că se va rezolva și problema aglomerărilor zilnice de la intersecția cu bulevardul Nicolae Bălcescu.

Mai rămâne să se conceapă o sistematizare inteligentă a străzii Ostrovului, care să fluidizeze traficul și să nu permită formarea de blocaje din cauza aglomerărilor excesive.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate *

Te-ar putea intresa și