NE-AM BĂTUT SINGURI. GLORIA PIERDE DRAMATIC, CU VÂLCEA

Meci dramatic, aseară, între Gloria și campioana CSM Râmnicu Vâlcea. Buzoiencele au condus timp de 53 de minute, dar pe final oltencele au reușit să se impuna, astfel că toate punctele au revenit echipei lui Florentin Pera.

handbaliste 3handbaliste 1

Elevele lui Ovidiu Mihailă  au  condus încă din startul partidei. Până spre jumătatea primei reprize, roș-albastrele au reușit să mențină un avantaj constant, de 2-3 goluri și grație veteranei Alina Iordache. La pauză, Gloria avea un gol avans (11 -10) și perspectiva unei reprize secunde la fel de bune.

După revenirea de la cabine, elevele lui Ovidiu Mihăilă au reușit să se desprindă din nou la 3 goluri diferență și se părea că fostul antrenor al Stelei va mai scoate din joben încă un rezultat surpriză.

Declinul Gloriei a început în minutul 43, atunci când conducea cu 17 la 14. După un time-out cerut de Florentin Pera, roș-albastrele au avut câteva momente total lipsite de inspirație, nereușind să mai înscrie timp de câteva minute bune.  Vâlcea s-a apărat agresiv, anihilând-o pe Andreea Rotaru, probabil cea mai bună jucătoare a Gloriei, reușind să egaleze.  Momentul psihologic s-a produs la scorul de 19-19, când Janjusevic  a ratat o aruncare de la 7 metri. Total neinspirată, sârboaica a încercat să lobeze portarul, dar a trimis peste poartă. De menționat că sportiva născută la Belgrad avusese până în acel moment procentaj de 100% la transformări.

În ultimele două minute, vâlcencele au fost mai lucide, reușind încă două goluri, spre deosebire de Gloria care a ratat ambele atacuri. La final, un 21 la 19 pentru campioane, rezultat care trimite echipa lui Ovidiu Mihăilă până pe poziția a cincea a Ligii Florilor. (Andrei Solomon)