Publicat la: 20.05.2019. 18:06 / 626 views

N-A FOST SĂ FIE UN SEZON PERFECT. GLORIA PIERDE PENTRU PRIMA DATĂ, LA SUCEAVA

Surpriză neplacută pentru microbiştii buzoieni, sâmbătă. Gloria, încoronată încă de săptămâna trecută drept campioana Seriei I a Ligii a III-a, a pierdut cu 2-0, ratând un sezon perfect. Buzoienii veneau după 23 de victorii şi patru rezultate de egalitate.

fotbal gloriaGloria încheie sezonul cu o înfrângere, prima din acest campionat, după un sezon aproape perfect, în care obţinuse 23 de victorii şi patru rezultate de egalitate. Roş-albaştrii fuseseră avertizaţi de tehnicianul George Timiş, într-o şedinţă tehnică ad-hoc ţinută chiar pe teren, înainte de meci, că a cincea clasată în Seria I este un adversar redutabil. Fără efect, însă, întrucât sucevenii au deschis scorul, prin Marin, încă din minutul 7, atunci când linia defensivă buzoiană s-a apărat cu naivitate la o fază fixă. Foresta a reuşit să menţină rezultatul până la pauză iar gazdele au mai punctat încă o dată prin Bejenar, în minutul 50, tot pe fondul unei relaxări a Gloriei.

În ciuda unei posesii superioare, buzoienii nu au reuşit să înscrie, înregistrând primul eşec al sezonului. Cu 73 de puncte, Gloria devansează pe Bucovina Rădăuţi, la 19 lungimi distanţă. (Andrei Solomon)