Seara trecută, în Baza Aeriană Kandahar din Afganistan, militarii Batalionului Infanterie Protecţia Forţei “Călugăreni” au coborât drapelul tricolor în bernă şi au ţinut un moment de reculegere. Astăzi, în acelaşi loc a avut loc o ceremonie religioasă, iar militarii şi-au luat adio de la cei doi eroi. În această noapte, sicriele cu trupurile neînsufleţite ale celor doi militari vor ajunge acasă, la Buzău.
Momente sfâşietoare în Baza Aeriană Kandahar din Afganistan. Aseară, militarii Batalionului Infanterie Protecţia Forţei “Călugăreni”, foşti colegi ai sublocotenentul post-mortem Iulian Dumitrescu şi sublocotenentul post-mortem Adrian Vizireanu, căzuţi la datorie în teatrul de operaţii Afganistan, au coborât drapelul tricolor în bernă şi au ţinut un moment de reculegere.
În această dimineaţă, în Baza Aeriană a fost organizată o ceremonie religioasă, după care sicriele cu trupurile celor doi militari au fost îmbarcate în aeronava care îi aduce în ţară pe cei doi eroi căzuţi la datorie în teatrul de operaţii Afganistan. Aceasta a decolat de pe aeroportul din Baza aeriană Kandahar.
Sicriele celor doi militari vor ajunge pe aeroportul Otopeni în jurul orelor 20.30. Va avea loc o ceremonie religioasă şi în jurul orelor 24.00 convoiul cu cele două sicrie este aşteptat să ajungă la Buzău. Cei doi militari vor fi înmormântaţi miercuri în Cimitirul Eroilor din Buzău. Militarii români îi instruiau, într-o bază de pregătire din apropierea localităţii Kandahar, pe poliţiştii afgani, când s-a deschis focul asupra lor de către persoane purtând uniforma forţelor de securitate afgane. Militarii români au acţionat conform procedurilor din teatrul de operaţii: au ripostat cu foc, ucigându-i pe agresori şi au asigurat zona. În schimbul de focuri, care a durat 3-4 minute, trei militari români au fost răniţi. După primirea primului ajutor, răniţii au fost evacuaţi la cel mai apropiat spital. Din nefericite, doi dintre ei au decedat. Militarii erau de la forţele pentru operaţii speciale. Comandantul unităţii a oferit astăzi un punct de vedere presei, însă fără a furniza informaţii din momentul incidentului.
Militarul rănit, sergentul Bogdan Dragomir, a fost transferat la un spital din Germania şi este în afara oricărui pericol. (Mirela Copariu)


