Încă un militar buzoian şi-a pierdut viaţa în teatrele de operaţii din Afganistan. Astăzi, caporalul Mădălin Stoica a fost implicat într-un incident cu o maşină capcană, alături de alţi doi soldaţi români, aflaţi într-un convoi militar. Camarazii săi au supravieţuit. Mădălin Stoica avea 41 de ani, era căsătorit şi avea un copil.
Angajat în Armată în urmă cu 15 ani, caporalul Mădălin Stoica era militar la unitatea de paraşutişti şi se afla la prima misiune în teatrele de operaţii. Astăzi, la orele dimineţii, buzoianul, alături de alţi doi camarazi, se aflau într-un convoi de patru autovehicule MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) în momentul în care o maşină capcană a intrat în blindatul lor. În urma ambuscadei, caporalul Mădălin Stoica a fost grav rănit, ceilalţi doi fiind în stare stabilă. Le-a fost acordat primul ajutor la faţa locului, ulterior fiiind evacuaţi pe calea aerului la spitalul militar din Kandahar. La câteva ore după incident, Ministerul Apărării a anunţat că militarul buzoian a decedat.
Caporalul Mădălin Stoica a plecat în misiune în Afganistan în luna august. Buzoianul a fost avansat în gradul de sublocotenent post-mortem, prin ordinul ministrului Apărării, care a înaintat Preşedintelui României propunerea de a-i conferi Ordinul Naţional ”Steaua României” în grad de Cavaler, pentru militari, cu însemn de război. Mădălin Stoica avea 41 de ani, era căsătorit şi avea un copil.
Luni, vor fi organizate în unităţile militare din ţară şi din teatrele de operaţii ceremonii de comemorare a militarului căzut la datorie.
În primăvara anului trecut, tot în Afganistan, sergentul Adrian Vizireanu şi plutonierul Iulian Dumitrescu, ambii buzoieni, au murit pe timpul unei misiuni de instruire a poliţiştilor afgani. (Mihai Bunăziua)


