Marina Baboi a devenit campioană națională după ce a câștigat proba de 200 de metri, în cadrul Campionatului Național de Seniori și Tineret U23, desfășurat în weekend, pe stadionul „Nicolae Mărășescu” din Craiova. În proba de 100 de metri, cea mai titrată atletă din Buzău, aflată sub culorile clubului din Crâng, a obținut medalia de argint.
,,În ultimul timp, m-am concentrat să rămân pozitivă, în ciuda faptului că sentimentele mele ar fi putut încerca să-mi spună contrariul. Nu toate zilele sunt perfecte, dar, încercând să mă uit la partea bună și să mă concentrez pe ceea ce pot controla, am făcut ca fiecare zi să fie mai ușoară. Sunt mândră de mine, pentru că am făcut tot posibilul pentru ca acest lucru să se întâmple. Vă mulțumesc, tuturor, pentru sprijinul acordat!”, a declarat tânăra atletă din Buzău.

Proba de 100 m
Proba de 200 m
În cadrul aceleiași competiții, Ioana Baciu Plăvan a luat medalia de argint la aruncarea suliței (46,80 m).

Peter Herman s-a clasat pe locul 4, la finalul probei de 5000 de metri.

Ioana Baciu Plăvan și Peter Herman sunt legitimați tot la SCM Gloria Buzău.


