Reprezentanţii municipalităţii s-au autosesizat cu privire la faptul că locurile de joacă din marile parcuri din municipiu s-au uzat. Ca atare, piesele vor fi dezasamblate în totalitate, iar până la toamnă vor fi reamplasate altele noi din lemn.
În ultima perioadă buzoienii au sesizat gradul de uzură al pieselor de mobilier de la locurile de joacă din municipiul Buzău. Mai mult decât atât, unele dintre ele chiar s-au rupt şi pot pune siguranţa copiilor în pericol.
Reprezentanţii municipalităţii au luat deja în calcul modernizarea tuturor locurilor de joacă din parcurile municipiului, iar piesele vor fi confecţionate din lemn.
Primul loc de joacă ce va intra în reabilitare este cel din Parcul Marghiloman, urmat de cele din Parcul Crâng şi Parcul Tineretului. (Mirela Copariu)


